psychoterapeuta Sławomir Chojan

Czy psychoterapia może pomóc w leczeniu depresji?Dodano: 2020-02-04

Depresja z roku na roku stanowi coraz większy problem. Choroba ta nie patrzy na wiek, ani na status materialny. Może przybierać różne formy, doskonale się przy tym maskując. W jaki sposób można się z niej wyleczyć? Czy psychoterapia jest skuteczną metodą?

 

Depresja - choroba duszy i ciała

 

Napięta sytuacja w pracy, kłótnia z partnerem, zepsuty samochód czy niepowodzenia w szkole. Między innymi te sytuacje powodują, że mamy kiepski nastrój. Ten stan jednak z reguły bardzo szybko mija i na naszej twarzy znów gości uśmiech. Jeżeli jednak tak się nie dzieje i człowiek nie jest w stanie wrócić do swojej normalnej równowagi przez dłuższy okres czasu, to może świadczyć właśnie o depresji.

Choroba ta bardzo często jest mylona z tak zwanym złym samopoczuciem, lenistwem albo młodzieżowym buntem. Potrafi się tak kamuflować, że otoczenie nie dostrzega czyhającego niebezpieczeństwa. Jakie są jej objawy? Możemy wyróżnić 3 podstawowe:

 1. Obniżenie nastroju - pojawia się z reguły rano i utrzymuje w ciągu całego dnia
 2. Utrata zainteresowania - rezygnuje się wtedy z czynności, które do tej pory sprawiały przyjemność
 3. Znaczny spadek energii - nie jest się w stanie wykonać nawet prostych czynności, takie jak wstanie z łóżka i ubranie się

Razem z tymi objawami podstawowymi występuje również szereg objawów dodatkowych, takich jak:

 • zaburzenia snu,
 • myśli samobójcze,
 • nadmierne i nieuzasadnione poczucie winy,
 • utrata wiary we własne możliwości,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • utrata apetytu
 • brak pozytywnej samooceny

Żeby mówić o depresji, to muszą pojawić się dwa objawy podstawowe oraz przynajmniej dwa objawy dodatkowe. Powinny się one utrzymywać minimum przez okres 2-3 tygodni.

Osoby chore na depresję mają skłonność do czarnowidztwa, ponieważ negatywnie postrzega zarówno siebie, jak i cały otaczający ich świat. W niektórych przypadkach cierpienie, które odczuwają, jest tak wielkie, że kieruje ich w stronę samobójstwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby choroba ta została jak najszybciej zdiagnozowana i zostało rozpoczęte odpowiednie leczenie.

Czy depresję można wyleczyć przy pomocy leków?

Leczenie depresji to proces bardzo złożony i długofalowy. Nie wystarczy wziąć tabletki lub antybiotyku. Leki są bardzo ważne w leczeniu tej choroby, jednak w pojedynkę niczego nie zdziałają. Po co się więc je podaje? Przede wszystkim po to, żeby zwiększyć ilość serotoniny i noradrenaliny w mózgu chorego. Serotonina to inaczej hormon szczęścia, a noradrenalina jest hormonem, który odpowiada między innymi za mobilizację naszego mózgu i ciała do działania. Należy jednak pamiętać, że wszelkie leczenie farmakologiczne nie przynosi natychmiastowego skutku. Leki zaczynają działać dopiero po około sześciu tygodniach ich regularnego przyjmowania. Dlatego bardzo ważna jest systematyczność.

Tak jak wspomnieliśmy samymi lekami nie da się całkowicie i skutecznie wyleczyć z depresji. Co należy więc jeszcze robić? Przede wszystkim należy połączyć leczenie farmakologiczne z odpowiednią psychoterapią. Połączenie tych dwóch elementów może przynieść najkorzystniejsze efekty.

Psychoterapia, jako skuteczne narzędzie w walce z depresją

Psychoterapia jest jednym z głównych sposobów leczenia depresji. Jeżeli jest przeprowadzona w prawidłowy sposób i połączona z odpowiednimi lekami, to może przynieść zadowalające rezultaty. Podobnie jednak, jak w przypadku leczenia farmakologicznego, tutaj również potrzeba czasu i cierpliwości.

W walce z depresją wykorzystuje się głównie dwa rodzaje psychoterapii:

 • poznawczo-behawioralną,
 • interpersonalną

Psychoterapia poznawczo-behawioralna prowadzona jest zazwyczaj w schemacie krótkoterminowym, który obejmuje około 20 sesji. Ma ona skłonić pacjenta do refleksji o sposobie myślenia oraz zachowania oraz pomóc mu w skupieniu się na chwili bieżącej. Uczy go również nowych sposobów działania i reagowania. Bardzo często w tym rodzaju psychoterapii stosuje się różnego rodzaje zadania domowe. Jej głównym celem jest nakłonienia pacjenta do wykonywania codziennych czynności, które do tej pory sprawiały mu trudność.

Z kolei podczas psychoterapii interpersonalnej terapeuta skupia się przede wszystkim relacjach społecznych z otoczeniem i problemach, które mogą się pojawić w kontaktach międzyludzkich. Ma ona więc spowodować, że osoba chora na depresję łatwiej będzie sobie radziła z konkretnymi problemami oraz znajdzie sposób na lepsze komunikowanie się z ludźmi.

Nie ma jednej skutecznej i uniwersalnej metody na leczenie depresji. Wybór odpowiedniego leczenia oraz terapii uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od stanu pacjenta i wskazań medycznych. Kluczem do sukcesu jest szybka konsultacja z psychologiem i psychiatrą. Tylko wtedy można właściwie dobrać skuteczne metody leczenia.